DIAMONYUM FOSFAT

DAP 18-46-0 (Diamonyum Fosfat Gübresi)

DAP( Diamonyum Fosfat) gübresi %18 N, %46 P2O5 kompozisyonuna sahip olup iki besinli bir kompoze gübredir. Fosforlu gübre kaynağı olarak kullanılmasının yanında, içeriğindeki azot, amonyum (NH4+)formunda olduğundan toprakta kolayca tutulur ve aşırı yağış veya sulama nedeniyle topraktan yıkama ile azot kaybı olmaz. Özellikle bitkilerin ilk gelişim döneminde kök gelişimi ve enerji metabolizmasında önemli rol oynar. Çözünürlük ve bitkisel beslenme bakımından verimli olup, çiftçiler tarafından en çok tercih edilen toprakaltı ( Taban) gübresi olarak kullanılır. DAP gübresi tüm taban gübreler gibi ekim öncesi veya ekimle birlikte uygulanmalı ve toprağa karıştırılmalıdır. DAP gübresi içeriğindeki fosforun toprakta tutulması ve toprağın derinliklerine doğru hareket edememesinden dolayı çimlenme sonrası uygulanması etkisini göstermez.

DAP üretiminde ana reaksiyon amonyağın fosforik asit ile ve daha az bir ölçüde sülfürik asit ile nötralizasyonu sonucu gerçekleşir. Bu işlem çok kısa sürede iki reaksiyon aşamasında gerçekleşir.

MAP H3PO4+NH3↔NH4H2PO4+Q1 ( ISI )
MAP / DAP NH4H2PO4+NH3↔(NH4)2PO4+Q2 ( ISI )

İkinci aşamada MAP( MonoAmonyum Fostaf) ’ın bir kısmı DAP’a dönüşür. Üretim teknolojisi dünyada saygınlığı ile bilinen INCRO tecrübesiyle iki farklı reaktör sistemi dizayn edilmiş olup, çeşitli bitki besin oranlarına sahip NPK kompoze gübre üretimi için esneklik sağlanmıştır. Gübre üretim tesisi son model ekipmanlarla donatılmış olup, gerekli kimyasal ve fiziksel özellikleri karşılamak adına modern kontrol teknolojisine sahiptir. Tesislerimizde atık geri kazanım ve baca gazı emisyonları konusunda ciddi yatırımlar yapılmış olup T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 24 saat online izleme özelliğine sahip sistemleri devreye sokarak çevreye duyarlı ve saygılı bir yönetim tarzı hedeflenmiştir. Ülkemizde yerli ve milli hammedeler kullanılarak üretilen tek gübredir.

Ürüne ait Güvenlik Veri Formu'nu buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Ürüne ait Lisans Belgesi'ni buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Ürüne ait Analiz ve Teknik Bilgi Formu'nu buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Ürüne ait Tescil Belgesi'ni buraya tıklayarak indirebilirsiniz. 20-20-SO4 Ürüne ait Tescil Belgesi'ni buraya tıklayarak indirebilirsiniz. NP 20.20.0+(30 SO3)+Zn Kükürt ve Çinko Katkılı Ürününe ait Tescil Belgesi'ni buraya tıklayarak indirebilirsiniz. NP 20.20.0+(30 SO3)+Zn Kükürt ve Çinko Katkılı Ürününe ait Analiz Belgesi'ni buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Eti Gübre; ülke ekonomisine ve gelişimine katkı sağlayan dev projeleri hayata geçirmeye, Türkiye için çalışıp üretmeye devam ediyor.

  • +90 (482) 522 13 35

  • Poyraz Mah.47700
    Mazıdağı, Mardin / TÜRKİYE

  • P.tesi - Cuma : 08:00 - 18:00
    C.tesi     : Hafta Tatili
    Pazar     : Hafta Tatili